Horror News - PL / czasopismo Horror Masakra

Książki

"FAŁSZYWY DEKRET - GRZEGORZ KOPIEC - Lubliniecka groza...

Z tekstem Grzegorza Kopca po raz pierwszy spotkałem się tuż po publikacji jego „Czterech Słoni” w horror magazynie - KRYPTA. To opowiadanie było jednym z najłagodniejszych w gazecie, ale zostało bardzo dobrze przyjęte i w żadnym wypadku nie można było mu odmówić magii. Najprawdopodobniej wynikało to, ze względu na osobisty wydźwięk tej opowieści (zostało napisane dla babci i można było odczuć, że autor włożył w nie całe, swoje serce). Zastanawiałem się, czy „Fałszywy dekret. Opowiadania zakazane” – również będą miały w sobie - to COŚ?

Książka Grzegorza Kopca to zbiór dwunastu opowiadań, oscylujących w klimatach grozy. W otwierających książkę „Walentynkach” -  mamy do czynienia, bardziej z czarnym humorem niż swoistą grozą, ale opowiadanie wciąga i sprawia, że chcemy poznać sekret wyjątkowo tajemniczego prezentu dla zakochanych. W kolejnym tekście zatytułowanym „Na rozstaju dróg” już nie będzie tak „wesoło”, ponieważ jest to smutna i sprawnie napisana historia z lekkim wątkiem religijnym.

Autor w zbiorze kilkukrotnie odwołuje się do religijnych wydarzeń oraz osób związanych z religią. Nie ma tutaj jednak mowy o dewociarskim wykorzystaniu motywów w celu nawracania czytelników, ale jest to jak najbardziej uzasadnione posiłkowanie się sprawdzonymi metodami na ciekawą historię. Tak sytuacja ma się np.; w przypadku opowiadania  zatytułowanego „Biedaczyna z Asyżu”.

W „Fałszywym dekrecie” znajdziemy również odwołania do miejskich legend np.: w opowieści „Świąteczne Przesłuchanie” spotkamy znany dla większości czytelników grozy motyw popularnej legendy, ale jest on świetnie rozbudowany i bardzo dobrze przemyślany, tworząc jednocześnie kolejną, ciekawą historię.

Groza w wykonaniu lublinieckiego autora przenosi nas do różnych miejsc i czasów, przez co zbiór nie robi się monotonny. Warto dodać, że w każdej "epoce" autor całkiem dobrze dostosowuje się „słowem” do wybranych czasów i opisów poszczególnych wydarzeń.

Na dodatkową uwagę zasługuje również samo wydanie książki - m.in. twarda, świetnie wyglądająca oprawa.

Fałszywy dekret” to bez wątpienia lektura warta uwagi, zarówno dla wielbicieli polskiej grozy, jak i dla czytelników, którzy do tej pory nie mieli do czynienia z tego rodzaju literaturą. Kto nie czytał, niech nadrobi.     

PS:

Uważny czytelnik, podczas lektury zapewne zauważy jak na przestrzeni czasu zmieniał się styl Grzegorza Kopca. Widać to, choćby po datach napisania poszczególnych tekstów do zbioru. To tylko, taka moja luźna uwaga :)

MX 

DSCF9736.JPGDSCF9737.JPG

 

Książkę możecie zamówić tutaj:

http://wydawnictwomacieja.blogspot.com/

 

-------------------------------------------------------------

 

Książkowe propozycje Horror Masakry - dostępne na allegro!

 12238276_927650377317712_3496527816447477722_o.jpg11416352_1004175519627672_6576637727821474091_o.jpg